דר' אלכס לנדברג, מומחה לכירורגיה פלסטית

מאת: ד"ר אלכס לבנברג

uploads/19514500207601eabdc.png

ניתוח מתיחת פנים

מתיחת פנים- ד"ר אלכס לבנברג

החל מאמצע שנות הארבעים מתחיל תהליך של צניחת רקמות העור והשרירים. תהליכים אלה אופיינים לנשים וגברים והם תוצאה של מספר גורמים כגון שינויים הורמונליים בגוף, חשיפה לקרינת השמש וכמובן תהליכים גנטיים במשפחה.
בדרך כלל התהליך מתחיל מהופעת סימנים ראשונים המשדרים עייפות וזקנה, ביניהם צניחת הרקמות מתחת לקו הלסת, השטחת עצמות הפנים והלחיים, הופעת שקיות שומן בעפעף התחתון בעיניים ועודפי עור בעפעף העליון, התקמטות העור והופעת עודפי שומן בצוואר, כתמים ונזקי שמש, הידקקות העור, וכמובן הופעת קמטים.
במקרים מסוימים בעת הופעת הסימנים הללו, במידה ומדובר בסימנים קלים בלבד, ניתן לבצע תיקון על ידי קילוף העור והזרקת חומצה היאלורונית המשמשת לעיבוי העור וטשטוש קמטים.
עם התגברות הצניחה אל מתחת לקו הסנטר והופעת שינויים קשים בעור הצוואר והעפעפיים, הדבר הנכון הוא ביצוע ניתוח פלסטי הכולל מתיחת פנים והצוואר. אלא שהמונח מתיחת פנים איננו מדויק במקרה זה, היות ואנו לא מותחים את הפנים, אלא מחזירים את הרקמות למקום בו היו לפני עשרים שנה.
מטרת הניתוח היא לגרום למטופל להיראות טוב יותר מבלי להפוך אותו לאדם אחר ומבלי שיורגש שעבר ניתוח כלל. יתר על כן, ניתוח נחשב למוצלח במצב שבו הפציאנט זוכה למחמאות בגין תסרוקת חדשה או איפור שונה, כך שלא ניתן להבחין בשינוי המהותי שעבר, באמצעות ניתוח.

כאמור, כל המטרה של ניתוח פלסטי של הפנים היא החזרת המראה הטבעי היפה והשבת הנעורים.


תהליך ההתאמה לפני הניתוח

בפגישה הראשונה נבחן את הנקודות אשר מפריעות לנו ואת הדברים הניתנים לתיקון באמצעות הרמת פנים.
בפגישתנו השנייה נכין תיק צילומי פנים בהם אשתמש בזמן הניתוח וכן תכנית עבודה מפורטת ומשותפת, בה נסמן במדויק כיצד תתבצע מתיחת הפנים. נעבור יחד על דפי ההסבר על הפרוצדורה, נשוחח על תהליך הקבלה לביה"ח, הכניסה לחדר הניתוח והיציאה ממנו ועל מה שקורה בחמשת הימים הראשונים שלאחר הניתוח.
הפגישה השלישית היא פגישה מסכמת הכוללת שאלות, תשובות והבהרות נוספות במידת הצורך.
הדבר החשוב ביותר במהלך הפגישות לקראת הניתוח הוא תיאום רמת הציפיות. לעיתים יש דברים שאין בכוחו של המנתח הפלסטי לבצע, לכן חשוב מאוד לדעת עליהם בטרם עוברים מתיחת פנים.

מהלך הניתוח

בעת ניתוח הרמת פנים מתבצע חתך בקדמת האוזן, מאחוריה ולאורך קו השיער. מבצעים הרמה של מתלה עור ותת- עור ומפרידים אותו מהשריר שנמצא מתחת. את השריר שצנח מרימים, ובכך מחזירים לפנים את הנפח שאבד עם השנים. חשוב לציין כי אין צורך לגלח את השיער.
החתך מאחורי האוזן משמש למתיחת הצוואר, כך שבקביל ניתן לבצע גם שאיבת שומן מהצוואר במידת הצורך. מורידים את עודפי העור ותופרים בצורה עדינה כך שברוב המקרים הצלקת היא מזערית ולאחר מספר חודשים היא כמעט ואינה נראית לעין.
בזמן הניתוח אני נוהג לבצע קילוף עור בלייזר לכל המנותחים, וזאת כדי לטשטש ולמחוק את הקמטוטים הזעירים שעל הפנים. הקילוף מעניק לעור מראה זוהר ומוצק ושומר את תוצאות מתיחת הפנים לאורן זמן.
בסיום הניתוח חובשים את פניו של המנותח והוא מועבר לחדר התאוששות למשך כשעתיים. לאחר מכן הוא עובר לחדרו הפרטי, שם הוא שוהה במשך הלילה להשגחה. ביום למחרת מוס
רות התחבושות מהפנים והמנותח עובר חפיפת שיער ומשתחרר לביתו.

התנהלות וזהירות לאחר הניתוח
בניגוד לדעה הרווחת, ניתוח מתיחת פנים כמעט ואינו כואב ולכן אין צורך במשככי כאבים.
מומלץ להתרחץ מדי יום ואף לחפוף את השיער. יש להימנע מפעילות ספורטיבית למשך כחודש.
הסרת התפרים תתבצע באופן הדרגתי החל מהיום החמישי ועד כשבועיים לאחר הניתוח.
אפשר להתאפר לאחר כשבועיים עד שלושה ולצבוע את השיער כשלושה שבועות עד חודש לאחר הניתוח.
מותר להיחשף לשמש עם קרם הגנה אך אסור להשתזף.
הניתוח מתאים לביצוע מגיל 35 ועד גיל 80, כמובן בהתאם למצבם הגופני של המנותחים.
רוב האנשים חוששים מפגיעה של עצב הפנים לאחר הניתוח, אשר עלול להשאיר אותם עם פנים מעוותות, אך פגיעה תמידית בעצב הפנים היא נדירה ביותר, וגם במקרה של פגיעה, ברוב המקרים היא תחלוף לאחר כחודש עד שלושה חודשים.